Nova zgrada osječke I. gimnazije planirana je na spoju povijesnog starog grada i stambenog suburbija kojim dominira pojedinačna stambena izgradnja. Osim što se nalazi na granici dva dijela grada (u smjeru istok – zapad) predložena lokacija se nalazi i na spoju urbaniziranog teritorija grada sa prirodnim pejzažem (u smjeru sjever – jug) određenim rijekom Dravom i šumom. Ovakve granične uvjete naglašava i topografija terena koja se spušta za preko šest metara visine, od povišenog terena grada prema nizini rijeke.
Zadana parcela je određena karakterističnim rubnim stanjem sa više aspekata koji simultano stvaraju posve različite uvjete, potrebe ili mogućnosti. Upravo takvo uvjetovanje stvara gotovo paradoksalan kontekst koji je u isto vrijeme pun mogućnosti i ograničenja.
Ideja je naglašavanje osi dvorca, tako da se objekt gimnazije postavlja na istu os u praktično istom gabaritu- širini dvorca. Ovakvom dispozicijom i proporcioniranjem objekta gimnazije uspostavlja se kontura prostora - trga - koji prelazi cestu i povezuje dva objekta. Nastavak ove akse prolazi kroz objekt gimnazije, kroz veliki trijem u prizemlju nastavlja se unutarnji školski trg koji se kaskadno penje i otvara vidicima prema rijeci Dravi.